Co oznaczają błędy wyświetlane przez pralkę?

Czy wiesz, że pralka komunikując się z Tobą gdy napotka błąd w trakcie swojej pracy wyświetla informację, którą często da się naprawić stosując się do instrukcji?

 

bledy wyswietlane przez pralke co oznaczaja jak sobie poradzic
Błędy wyświetlane przez pralkę

Gdy Twoja pralka napotka lekką awarię np. spadnie ciśnienie wody w sieci, to należy wpierw upewnić się czy woda przy zaworze jest odkręcona oraz czy w danym momencie ciśnienie w domu jest odpowiednio wysokie aby pralka mogła bez problemu pobrać wodę. Twoja pralka potrafi wskazać również zbyt duże użycie detergentu – jeżeli powstanie zbyt dużo piany wtedy zostanie wyświetlony odpowiedni błąd a ten rozszyfrować możesz za pomocą instrukcji obsługi. Niestety większość błędów nie może zostać usunięta w „domowy sposób” gdyż pozornie prosta naprawa może spowodować duże straty – nawet mały wyciek wody na silnik spowoduje jego spalenie oraz może spowodować przepięcie prądu, który uszkodzi zarówno silnik jak i moduł sterowania i blokadę drzwi, a naprawa takiej usterki często przewyższa wartość urządzenia, stąd radzimy nie próbować dokonywania napraw samodzielnie.

Co jeszcze możesz zrobić sam?

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że pralka to urządzenie podłączone zarówno do wody jak i do prądu więc jeśli nie wiesz dokładnie jak usunąć problem swojej pralki i nie posiadasz odpowiednich uprawnień to nie powinieneś sam zabierać się za naprawy.

Zwykłe założenie grzałki – jeżeli nieumiejętnie wykonane – może spowodować to, że bęben będzie się o nią ocierał i dojdzie do poważnego uszkodzenia – wtedy będzie koniecznym wymiana bębna, założenie nowej grzałki i nierzadko wymiana całego układu piorącego (jeżeli bęben nie występuje jako część zamienna) a koszta takiej naprawy przekraczają 500zł.

Pamiętaj więc, że gdy pralka pokazuje jakiś błąd (E01, E20, F-21 itp.) należy wpierw upewnić się, czy usterka jest poważna a później zaś wezwać specjalistę. Twoja pralka to na pozór proste urządzenie, jednak wcale tak nie musi być i często podejmując samemu próbę jej rozbiórki możesz nie dać rady złożyć jej prawidłowo. Ominięcie choćby najdrobniejszego elementu skutkować może w poważne konsekwencje.

A gdzie znaleźć instrukcję do pralki? W 99% przypadków producenci sprzętów udostępniają instrukcje do urządzeń na własnych stronach internetowych, wystarczy podać model bądź też kod serwisowy znajdujący się na urządzeniu.