serwis-poleca-jaka-kupic-pralke

Jaką kupić pralkę? Poradnik

Kiedy posiadane przez nas urządzenie stanowczo odmawia współpracy ze względu na wiek czy wyjątkową awaryjność, musimy podjąć decyzję o zakupie nowej pralki. Niestety, większość ludzi nie ma pojęcia na co należy zwracać uwagę podczas wyboru – na jaki model ma się zdecydować, jakiego producenta czy w jakie funkcje wyposażoną.

Przy wyborze sprzętu należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, pomożemy Państwu podjąć decyzję, choć wiadomo – ta ostateczna pozostanie wyłącznie Państwa. My postaramy się wskazać to, na co warto zwrócić uwagę.

1. Cena pralki – ustalmy budżet

Ustalmy swój budżet na zakup sprzętu. Obecnie w ofertach sklepowych ceny pralek kształtują się od 799zł do ponad 8000zł i więcej. A więc dostosujmy budżet w najprostszym przeliczeniu – jeżeli kupujemy pralkę, i chcemy aby posłużyła nam w domu ok 10 lat to wydatek rzędu 8000zł w przeliczeniu na każdy rok używania da nam wynik 800zł. Koszt prania w takiej pralce przez 10 lat oprócz zużycia wody i prądu to 800zł (z ceny początkowej).

Jeżeli kupimy pralkę za 1000zł koszt prania spadnie z 800zł do 100zł. Czy zatem warto brać najtańszy sprzęt? O tym dowiesz się za chwilę.

2. Funkcje

Wraz z ceną sprzętu dochodzą dodatkowe funkcje jak np. bęben o kształcie plastra miodu w pralkach Miele lub EcoBubble w pralkach Samsung’a – generator bąbelków ułatwiający rozpuszczenie detergentu w pralce. Niektóre pralki posiadają w funkcjach wyższy zakres obrotów bębna przy wirowaniu co zdecydowanie polepsza klasę wirowania sprzętu co za tym idzie – ubrania po wyciągnięciu z pralki są dużo bardziej suche. Oprócz prania bawełny czy syntetyków, co w obecnych pralkach jest standardem możemy zwrócić uwagę również na funkcje opóźnionego startu (np TimeManager w pralkach Electrolux’a) czy pranie bardzo delikatne na wzór prania ręcznego. Zastanówmy się zatem z jakich funkcji będziemy korzystać, tak aby pralka była dla nas funkcjonalna i tak aby nie zrujnować budżetu domowego.

Sprawdź dodatkowo:

3. Pojemność bębna – załadunku

Zdecydowanie ważną kwestią przy wyborze będzie wielkość załadunku bębna. Wszystkie pralki dostosowują potrzebną ilość wody zgodnie z ilością ubrań w bębnie a więc taka sama ilość prania w pralce o załadunku 5kg i 10kg zostanie wyprana z użyciem takiej samej ilości wody. Mitem jest bowiem twierdzenie, że pralka o większym załadunku zużyje więcej wody, chyba, że załadujemy ją o wiele bardziej niż naszą poprzednią pralkę. Nigdy nie powinniśmy przesadzać z ilością ubrań w bębnie – 3/4 bębna to optymalna ilość załadunku. Wielu producentów oferuje pralki o wsadzie nawet 10kg jednak do codziennego użytku nawet w rodzinie 3-4 osobowej, załadunek rzędu 5-6kg będzie wystarczający. Jeżeli używasz bardzo często pralki skupiłbym się jednak na większym wsadzie, ekonomiczniej jest włączyć pralkę raz niż trzy razy. W końcu nie tylko o ilość wody chodzi a również o prąd – czyli grzałkę, która posiada ok 2000 W.

4. Zakres temperatur

Kupując pralkę musimy zwrócić uwagę na zakres temperatur pracy. Większość obecnych detergentów działa doskonale w 30 stopniach lecz pranie bielizny jest dużo skuteczniejsze i lepsze w wysokich temperaturach. Niektóre modele pralek posiadają funkcję gotowania a niektóre funkcję prania bawełny jako tę, która służy do prania w wysokich temperaturach. Musimy zastanowić się czy częściej będziemy pralki odzież składającą się w większości z bawełny czy syntetyczną, bowiem nie każda pralka może posiadać wystarczającą ilość programów do odzieży syntetycznej. Niekiedy spotkamy się z programami typu „sport” i będą one idealne do odzieży dla lekkoatletów bądź osób aktywnych fizycznie.

5. Producent

Wybór producenta sprzętu często jest dla nas kluczowy. Większość Klientów wybiera producenta wg opinii w internecie czy od znajomych, duża ilość Klientów zakupuje urządzenia tego samego producenta, którego pralkę mieli wcześniej. Na rynku jest wiele firm np. AEG, Amica, Bosch, Beko, Candy, Electrolux, Hoover, Samsung, Siemens. Kierując się wyborem sprzętu musimy zdać sobie sprawę z tego, że większość producentów „goni się” w rozwiązaniach technologicznych a więc wszystkie będą zaawansowane i zapewne spełnią nasze oczekiwania jeżeli ograniczymy kryterium kierując się powyższymi krokami.

 

poradnik wyboru jaka kupic pralke
Jaką kupić pralkę? Poradnik wyboru